YENİ ÜYEYE ÖZEL "SEGMEN10" KODU İLE %10 İNDİRİM!

Seğmen Pekmez Üretim Aşamaları ve Faydaları

 

Kalite kontrol mühendislerimiz Seğmen pekmez üretimiyle ilgili ayrıntılı ve titiz çalışmalar sürdürmektedir. Pekmez, lezzetli ve sağlıklı olması sebebiyle çokça tüketilen bir gıdadır. Bu sebeple tüm üretim aşamaları, diğer ürünlerimizde olduğu gibi titizlikle sürdürülmektedir.

Pekmez Nedir ve Nasıl Üretilir?

Taze ve kuru üzüm şırasının tekniğine uygun olarak işlemi ile pastörizasyon işlemi ile koyulaştırılarak elde edilmesiyle oluşan ürüne pekmez denir. 

Üretim Aşamaları;

Hazır olan ürün laboratuvara analiz uygunluğu için gönderilir. 

Laboratuvarda analizleri yapıldıktan sonra çeşitli test uygulamalarından onay verilen pekmez sahadaki kalite ekibine söylenir. 

Kalitenin de onayıyla birlikte pekmez pastörizasyon tankına alınır. Burada bizim için önemli olan pastörizasyonun sıcaklığının uygun olmasıdır. Eğer sıcaklık uygun bir şekilde olmazsa pekmezde daha sonra problemler oluşabilir. 

Daha sonra buradan dolumu gerçekleşen pekmez çeşitli gramajlar ve çeşitli ambalajlar olarak seğmen markası adı altında dolumu yapılır.

 

Seğmen’de 3 çeşit pekmez üretimi vardır. Bunlar; dut pekmezi, harnup pekmezi ve üzüm pekmezidir.  Piyasada da en yaygın olan bu 3 çeşittir. Ama bunun dışında diğer pekmez türleri vardır.

İçerik olarak şöyle diyebiliriz; üzüm pekmezi %100 üzümden, dut pekmezi %100 duttan, harnup pekmezi de %100 harnuptan üretilmektedir. Ortak diyebileceğimiz en önemli nokta %100 meyve kullanılmasıdır. 

Pekmezin Faydaları

Pekmez öncelikle enerji veren bir besindir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan pekmez vücudumuzdaki toksinleri atmamızda yardımcı olur. Özellikle kış aylarında tüketildiği zaman vücudumuzun üşümesini engeller. Bağışıklığımızı güçlendirir ve kan yapar.

Ne kadar iyi bir hammadde kullanırsak pekmez o kadar kaliteli olur. Pekmez güneş görmeyen serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Eğer raf ömrü  geçmişse ve uygun koşullarda depolanma yapılmadıysa pekmezde bozulmalar meydana gelebilir ya da pekmezin içine su değdiği zaman şekerlenme görülebilir zaman içerisinde.

Onun dışında uygun şekilde saklandığı zaman pekmezde bir bozulma görünmez. Onun dışında günlük pekmez tüketimi 1-2 yemek kaşığı kadar olmalıdır. Daha fazlası olduğu zaman vücutta kilo alımına sebep olabilir. 

Bir çok aşamadan geçerek üretilen Seğmen ürünlerinin seçkin marketlerde ve segmen.com.tr üzerinden satın alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...