YENİ ÜYEYE ÖZEL "SEGMEN10" KODU İLE %10 İNDİRİM!
Tahin
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Tahin

Tahin

Tahin, kahvaltı sofralarının ayrılmaz parçalarından biri olarak bilinir. Tahin Nedir? sorusuna, susam tohumunun ezilmesi ile elde edilen bir besin olarak cevap verilebilir. Yağ ve protein açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.
Yapımı için susam taneleri büyük tuz yataklarına yatırılır. Tuzun su ile karışması sonucunda susam, kabuklarından ayrılarak su yüzeyine çıkar. Yaklaşık olarak 10 saat tuzda bekletme işleminden sonra susamlar süzülür ve kurumaya bırakılır.
Kuruyan susamlar ezilerek, lezzeti ile sofraları şenlendiren tahin elde edilir. Sıvı bir besin çeşidi olsa da oldukça yoğun bir kıvama sahip olduğundan, pekmez ile sıkça karıştırılır.
Sofraların baş tacı tahin, Filistin ve Lübnan mutfaklarında sıkça yer verilen bir besindir. Ülkemizde de çok sevilir ve farklı tariflerde severek kullanılır. Sade olarak tüketilebileceği gibi Türk mutfaklarında daha çok pekmez ve bal ile karıştırarak tüketimi tercih edilir.
Bunun yanı sıra hamur işlerine eklenerek, yemeklere hoş bir lezzet katılabilir. Bazı bölgelerde “tahan” olarak bilinen tahinin ülkemizde en sevilen hallerinden biri helvadır. Pek çok vitamin ve mineral içerdiği için sağlığa faydaları da bir hayli fazla olabilir. Bu özelliği sayesinde özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için en çok tüketilen besinler arasındaki yerini alır.

Hem Lezzetli Hem Faydalı Kahvaltılık Tahinler

Kahvaltılık tahinler ülkemizin geleneksel lezzetlerinden biri olarak bilinir. Her gün belirli ölçüde düzenli olarak tüketildiğinde insan sağlığına sayısız faydalar sunar. Yapısındaki vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendirmesi, tahin faydaları arasında öne çıkar. Hücrelerin doğal yapısını koruma üzerinde de son derece etkili olduğu bilinir.
Aynı zamanda açık yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Kaynağı olan susam güçlü bir kalsiyum kaynağı olduğundan, kalsiyum açısından oldukça zengindir. Bu nedenle kas ve kemik gelişimi üzerinde son derece önemli etkilere sahip olabilir.
Hayvansal gıdalar tüketmeyen vejetaryen ve vegan kişilerin kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için mükemmel bir alternatiftir. Çinko, C vitamini, demir ve selenyum açısından değerli olan tahin, vücut direncinizi artırarak özellikle kış aylarında hastalıklara karşı koruyabilir.
Tahinin bilinen bir diğer faydası ise içeriğinde bulunan yüksek orandaki çinko sayesinde cildinizin daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlamaktır. Aynı zamanda B ve E vitaminleri içerdiğinden kan hücrelerini besler ve cildi daha sağlıklı hale getirir.
Yüksek oranda doymamış yağ asiti içerdiği için düzenli tüketildiğinde vücuttaki kötü kolesterolü düşürerek, kalp ve damar hastalıkları riskini minimuma indirir. Tahinin içerisine bir parmak kadar pekmez eklediğinizde güçlü bir E vitamini kaynağı elde edebilirsiniz. B, C ve E vitaminleri içeren bu besini tüketerek gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarından korunabilirsiniz.

Sofranıza Lezzet Katan Aromalar: Tahin Çeşitleri

Tahin çeşitleri, kahvaltı sofralarının en sevilen yiyeceklerinden biridir. Tek olarak ya da farklı tariflerin içinde tüketebilen bir besindir. Vücut direncini artırmak konusunda oldukça başarılıdır ve özellikle kış aylarında sıkça tüketilir.
Yoğun kıvamı ve tadından dolayı genellikle tek başına değil, bal ve pekmez gibi farklı farklı besinlerle karıştırılarak tüketilir. Aynı zamanda pek çok salata ve yemeğin içine ilave edilerek faydalarından yararlanılabilir.
Ülkemizde pek çok kişi tarafından çok sevilen yiyecekler arasında tahin helvası yer alır. Susamın öğütülmesi ile elde edilen bu lezzetin besleyiciliği ise son derece yüksektir. Açık kahverengi görünümü ile hem damaklara hem de göze hitap ederken, içeriğindeki faydalı vitamin ve bileşenler ile antioksidan işlevi görür.
Üretim şekline göre farklı tahin çeşitleri bulunur. Beyaz, çifte kavrulmuş ve kepekli olan başlıca çeşitlerdir. Bu çeşitler arasında en bilineni ise kepekli olanıdır. Kepekli çeşit, susam kabuklarının ortalama yüzde onunun alınması ile oluşur.
Rengi, kepeksiz olana kıyasla daha koyu ve esmerdir. Bu çeşide yöreden yöreye değişerek “tahan” ya da “dahan” dendiği de görülür. Diğer çeşit olan kepeksiz ise susam kabuğunun tamamının alınmasıyla üretilir. Kabuğu alındığı için kıvamı daha akıcı ve tadı daha hafiftir. Pekmezle karıştırılarak ya da tek olarak tüketilebilen kepeksiz tahin, renk olarak da diğerlerine göre daha açıktır.
Kepekli ve kepeksiz dışındaki bir diğer çeşit ise bozkırdır. Son derece kalın ve katı kıvamlı olan bu çeşit, bilinen en eski çeşittir. Kepekli olana göre daha koyu bir renge sahip olmasıyla bilinir. Bir diğer çeşit ise kaliteli yolla üretilenlerdir. Tüp, pet ya da cam kavanoz içinde satılan tahin çeşitleri, farklı lezzetler denemeyi sevenlerin favorisidir.

Enfes Tariflerin Sırrı Seğmen Tahin Uygun Fiyatlarla Sofranızda!

Hammaddesi susam olan tahin tek olarak, pekmezle birlikte veya enfes tariflerin içerisine eklenerek tüketilebilen geleneksel bir yiyecektir. Zengin besin içeriği sayesinde özellikle kahvaltı sofralarında damakları şenlendiren akıcı kıvamdaki çeşitler, ekmek üzerine sürülerek tüketilebilir.
Tatlı ihtiyacını karşılamak isteyenler için enfes bir alternatif olduğundan gün içinde lezzetli bir ara öğün olarak değerlendirebilir. Evde yaptığınız kek, börek ve çörek gibi hamur işi ürünlerine ilave ederek, yemeklerinizde eşsiz bir aroma yakalayabilirsiniz.
Seğmen’in geleneksel ve katkısız üretiminin imzasını taşıyan tahin çeşitlerini hala denemediniz mi? Farklı aroması ve kıvamı ile sizi mest edecek Seğmen tahin; kavanoz, pet ve tüp olarak farklı ambalajlarda tüketiminize sunulur.
Lezzeti ile damaklarınızda iz bırakan çeşitlerimizi kullanarak birbirinden enfes tarifler yapabilir, misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz. Örneğin; humus yaparken içerisine bir miktar ekleyebilir, pastalarınızda bu benzersiz lezzetten yararlanabilirsiniz.
İsterseniz sade olarak tüketebileceğiniz tahini, üzüm pekmezi paketimiz ile birlikte satın alabilir, karıştırarak zengin içerikli bir tatlı olarak tüketebilirsiniz. En avantajlı tahin fiyat ve çeşitlerini sitemizden kolayca satın alabilir ve bu benzersiz lezzeti sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...