YENİ ÜYEYE ÖZEL "SEGMEN10" KODU İLE %10 İNDİRİM!
Helva
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Helva
  • Helva

Helva

Helva, özellikle sabah kahvaltılarında, çay saatlerinde, kahvelerin yanında, düğünlerde, bayram tatlılarında ve dört mevsim boyunca severek tüketilen lezzetler arasında yer alır. Hatta çoğu zaman sofraların vazgeçilmez lezzetleri olarak karşınıza çıkar. Balık yanında veya yenildikten sonra tüketilebilir. Geleneksel Türk tatlısı olarak da kabul edilen bu besin hem doyurucu hem besleyici hem de sağlıklı olmasıyla bilinir.

Enerji veren yapısıyla da uzun bir süredir sofralarda, büyük küçük herkesin severek tükettiği bir lezzettir. Helvanın yapım aşamasında kullanılan ürünler, her bölgede büyük bir özenle seçilir. Bu sayede hem en taze hem de sağlıklı bir biçimde paketlenip tüketicilere ulaştırılır.

"Helva" kelimesinin, 'hulviyyat' sözcüğünden geldiği düşünülür. Yüzyıllardan beridir damakları lezzetlendiren besinler arasında yer alan ürünler, içinde bulunan farklı vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa çok iyi gelir. Özellikle kış mevsiminin soğuk aylarında, tam bir enerji deposu görevi görür. Yüksek besleyicilik değerlerinin haricinde kolay muhafaza edilmesiyle de beğeni kazanır.

Bir dönem saray mutfağının da vazgeçilmezlerinden biri olan bu lezzetler, Osmanlı ve Türk tarihinde de önemli bir yerdedir. Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde Türk tatlısı ismiyle severek tüketilir. Hatta o dönemlerde farklı etkinliklerde dahi büyük rol oynamıştır. Günümüzde değişik çeşitleri ile herkesin damak zevkine uygun şekilde üretilir.

Lezzetine Doyamayacağınız Helva Çeşitleri

Farklı ortamlarda tüketilen bir besin olan ürünlerin pek çok çeşidi vardır. Helva çeşitleri gerek kullanılan malzeme gerekse de yöreye ve kültüre bağlı olarak şekil alan yapım yöntemlerine göre farklılık gösterir. İşte helva çeşitleri:

Tahin helvası; Tahin helvası, şeker, susam ve çövenle yapılan oldukça sağlıklı bir tatlıdır. Sadece yetişkinler için değil çocuklar için büyük faydaları vardır.

Yaz helvası; Özellikle yaz aylarında yoğun bir şekilde tüketilir. Hem çok lezzetli hem de bol cevizli bir tatlı türüdür. Çay saatlerinde ve kahve kaçamaklarında tercih edilen bir lezzettir.

Bu ürünlere genel olarak kahvaltı sofralarında denk gelirsiniz. Lezzeti kendine hastır. Bununla beraber vücuda hatta zihne fazlasıyla faydalar sunar.

Kürek helvası; Son derece lezzetli olan kürek helvası, özellikle tatlı seven kişiler için ideal seçenekler arasında ilk sıralarda yer alır. Ürünlerin yapımında kullanılan malzemeler, tam anlamıyla insana enerji verir. Ayrıca bu lezzet oldukça faydalı bir besindir. Kürek helvasının sağlık açısından da faydalı olduğu bilinir.

Antep fıstıklı helva; Özel lezzeti ve kıvamıyla büyük beğeni toplayan Antep fıstıklı helva, yeşil rengiyle de göz doldurur. Hem tatlı yemek hem de vitamin almak isteyen kişiler için popüler seçeneklerden biridir.

Cevizli helva; Bu ürünlere genel olarak kahvaltı sofralarında denk gelirsiniz. Lezzeti kendine hastır. Bununla beraber vücuda hatta zihne fazlasıyla faydalar sunar. Ülkemizin farklı yörelerinde değişik şekillerde yapılır. Ama genel anlamda hepsi birbirine benzer.

Helvanın Vücuda Sunduğu Faydalar Nelerdir?

Hem lezzeti hem de bol çeşitleriyle beğeni kazanan helvanın insan sağlığına pek çok faydası vardır. Buna bağlı olarak da ayarında olduğu sürece sık sık tüketilmesi tavsiye edilir. Bu faydalardan bahsetmek gerekirse;

İçinde yer alan zengin minerallerin ve vitaminlerin, bağışıklık sistemine büyük oranda destek olduğu söylenir.

Vücudun direncini artırabilir.

Besleyici olması sayesinde de tokluk hissi verdiği düşünülür. Bununla birlikte içeriğindeki yüksek yağ ve karbonhidrat enerji sağlayabilir.

Çöven maddesi mideye bir hayli iyi gelir. Bu sayede, mide ağrıları azalır.

Hem sindirim sistemini hem de bağırsak hareketlerini düzenleyicidir. Kabızlık gibi sorunların önüne geçtiği bilinir.

Büyüme döneminde olan çocukların enerjilerini ve vücut direncini arttırdığı düşünülür.

Yüksek oranlı kalsiyum içermesi kemiklerin de güçlenmesine katkı sağlayabilir.

Saç dökülmesini engelleyebilir.

İçeriğinde hücre yenileyici özellikler vardır. Cildinizin ve vücudunuzun gençliğini koruyabilir.

Grip ve virüslere karşı son derece etkilidir.

Tahinin içindeki antioksidan kansere karşı da koruyucu etkiye sahiptir.

Demir bakımından zengin olması hem demir eksikliği hem de aneminin tedavisine destek olur.

Kan hücrelerini koruyabilir. Hasarlı olan hücrelerin yenilenmesine yardım eder.

Kan akışını düzene sokabilir. Bu sayede kalp krizi ve damar tıkanıklığı riskini azaltır.

Helva Fiyatları

Helva çeşitleri, hem doğal hem de bozulması zor olmasıyla karşınıza çıkar. Taze olan ürünler, lifli bir yapıdadır. Ürünler üretilirken susam yağının dışında ekstra yağ kullanılmaz. Ambalajlı olan helvaların ışık almayan, serin ve kuru yerlerde, oda sıcaklığı altında muhafaza edilmesi önerilir.
Ürünler, paketi açılmadığı sürece serin ve kuru yerde uzun bir süre muhafaza edilebilir.

Dış faktörlerin olumsuz etkilerinden korunabilmesi ve tazeliğini de koruyabilmesi adına kendi ambalajında muhafaza edilmesi önerilir. Eğer kendi ambalajında değilse, tazeliğini muhafaza etmesi adına hava geçirmeyen kaplarda saklanması uygun olacaktır. Ürünler muhafaza edilirken üst katmanında ortaya çıkabilen yumuşama; buharlaşma ya da ısı değişimleri şekerdeki yapı değişimlerine bağlı olarak oluşur.

Aynı zamanda depolama sırasında yüksek oranda neme ya da ısıya maruz kaldığı zaman sakızlanma ve yağlanma gibi sorunlar oluşabilir. Helva fiyatları, gramaj bakımından da her bütçeye ve farklı ihtiyaçlara yönelik seçenekler vardır. Helva fiyatları, çeşidine göre değişiklik gösterir.

Seğmen markasına ait olan bütün helva çeşitlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Yaptığınız incelemeler sonucunda hem damak zevkinize hem de bütçenize uygun olan çeşitleri kısa süre içerisinde bulabilirsiniz. Diğer kahvaltı ürünlerimizden
tahin ve pekmez çeşitlerini de inceyeleyebilirsiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...