YENİ ÜYEYE ÖZEL "SEGMEN10" KODU İLE %10 İNDİRİM!
Lokum
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Lokum

Lokum

Lokum, şöhreti bütün dünyaya yayılmış olan ve dünya lezzetleri arasında da yer alan eşsiz bir tattır. Osmanlıca'da “rahat ul-hulküm” yani boğaz rahatlatan sözcüğünden türemiş olan bu lezzet, ortalama 15. yüzyıldan bu yana Anadolu'da bilinir. Özellikle 17. yüzyıl ve sonrasında Osmanlı İmparatorluğunun sınırları içinde daha da yaygınlaşmıştır. Avrupa'da ise 18. yüzyılda İngiliz bir gezginin aracılığıyla "Turkish Delight" ismiyle tanınmaya başlandı.
Eski zamanlarda doğal bal ya da pekmez ve un bileşimi ile beraber yapılırdı. 17. yüzyılda ise "Kelle şekeri" olarak da bilinen rafine şeker ile beraber özellikle de nişastanın bulunarak ülkeye getirilmesinin sayesinde lokumun hem yapım aşamaları hem de lezzeti değişti. Lokum, Osmanlı zamanında ilk etapta Balkanlara sonrasında Avrupa’nın öbür bölgelerine ulaşmıştır. Aynı zamanda Avrupa’ya açılmış olan ilk Türk lezzeti olma özelliğine de sahiptir.
Geçmiş dönemlerden günümüze kadar uzanıp gelen zaman zarfı içerisinde ürünlerin lezzetine olan popülerlik ve ilgi sürekli olarak artış gösterir. Her zaman en fazla tercih edilen lezzetler arasında ilk sıralarda yer almayı başarır. Günümüzde farklı besinlerle yapılan çok sayıda çeşit vardır. Bu sayede herkes kendi damak zevkine göre bir seçim kolayca yapabilir. Ürünlerin uzun süre tazeliğini koruyabilmesi ve lezzetinin her daim aynı kalması ilgi görme sebeplerinin başında gelir. Üstelik ürünler büyük küçük herkes tarafından sevilerek tüketilir.

Birbirinden Farklı Lezzetleri ile Lokum Çeşitleri

Geçmiş zamanlardan bu yana geçen süre içinde kişiler tarafından denenmiş ve hala daha keyifle tüketilen farklı ürün çeşitleri vardır. Ürün seçeneğinin fazla olması kişilerin damak zevklerine göre bir seçim yapmalarında büyük kolaylık sağlar. İşte lezzetiyle tadı damaklarda kalan seçenekler;
Çifte kavrulmuş Antep fıstıklı lokum; Geçmiş dönemlerden bu yana her zaman favori lezzetler arasında yer alan çifte kavrulmuş Antep fıstıklı lokum, bayram gibi özel günlerin de olmazsa olmazlarından biridir. Taptaze fıstıkları ile büyük küçük herkesin sevdiği lezzetlerden biri haline gelmeyi başarır.
Fındıklı lokum; En klasik lokum çeşitlerinden biri olan fındıklı lokum, lezzetiyle damaklarda harikalar yaratır. Lezzeti kadar görüntüsü de son derece hoş olan bu ürünler, misafirliğe giderken sık sık tercih edilir.
Sade lokum; İçinde herhangi bir şey bulunmayan sade yapıdaki seçenekleri seven kişi sayısı oldukça fazladır. Kahve yanına sık sık ikram edilen sade lokum çeşitleri, ufak ve büyük olmak üzere iki farklı gruba ayrılır. Sade seçenekler çocuklar tarafından da yoğun ilgi görür.
Meyveli kuş lokumu;Kuş lokumu geçmişten bu yana her zaman popüler olan bir lezzettir. Özellikle meyveli olan seçenekler ve minik boyutları, ürünlerin dikkat çekici özellikleri arasında yer alır.
Sultani lokumu;Lezzetiyle baş döndüren sunumuyla göz dolduran bu ürün, aynı zamanda besleyici özelliğiyle ön plana çıkar. Görüntüsü de en az lezzeti kadar güzel olan bu ürünler, sadece yetişkinlerin değil çocukların da damak zevkine hitap eder.
Gül lokumu; Kırmızıya dönük pembemsi rengiyle dikkat çeken gül lokumu, hemen hemen herkes tarafından bilinen bir lezzettir. Gül aromasına ilave olarak bütün şekilde ya da parçalar halinde ceviz, fındık ve fıstık gibi kuru yemişlerle beraber zenginleştirilir. Osmanlı döneminde özellikle sade yani şekersiz şekilde içilen Türk kahvesinin yanında sunulurdu. Bu açıdan da aslında geleneksel bir önemi vardır.

A’dan Z’ye Lokumun Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yüksek oranda şeker olması sebebiyle pek çok kesim aslında ürünlerin zararlı olduğunu düşünür. Fakat dikkatli şekilde ve az miktarda tüketildiği zaman son derece faydalıdır. İşte bu lezzet harikasının insan vücuduna sunduğu faydalar!
Bademcik iltihaplarının iyileştirilmesi konusunda son derece başarılı bir besin kaynağı olduğu söylenebilir.

Karbonhidrat, demir, kalsiyum, protein ve potasyum bakımından zengin bir kaynaktır.

Zengin içeriği ve yoğun aroması sayesinde lokum, vücudun ihtiyacı olan vitamini ve kalsiyumu karşılayacağı düşünülür.

Böbrek üstü bezlerinin normalden daha hızlı çalışmasını sağlayabilir. Aynı zamanda hem kum hem de taş oluşumunu önlemede başarılıdır.

Aşırı orana kaçmadan tüketildiği zaman son derece sağlıklı bir besin olarak kabul edilen bu ürünler, içinde bulunan nişasta ve şeker sayesinde tam anlamıyla bir enerji deposudur.

Seğmen'in Lezzetli Lokumları ve Lokum Fiyatları

Lokum fiyatları, üründen ürüne değişiklik gösterir. Farklı şekillerde ürün çeşidi olması sebebiyle fiyat skalası da son derece geniştir. Ayrıca ürünlerin gramaj oranı ve içeriğinde yer verilmiş olan her bir malzeme fiyat skalası üzerinde doğrudan etkili olur. Lezzetli ve sağlıklı olmasından dolayı sık sık tüketilen bu besinleri kaliteli firmalardan satın almak büyük önem arz eder. Gerek üretim şekli gerek malzeme seçimi gerekse de lezzetiyle sizlere hitap edecek çok sayıda ürün seçeneği vardır.
Ürünleri uzun süre boyunca tüketebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı ufak püf noktalar bulunur. Bu püf noktaları göz önüne alarak muhafaza ettiğiniz takdirde ürünler uzun süre tazeliğini korumayı başarır. Hemen hemen her besinde olduğu gibi, bu ürünlerin de tazeliğini koruması adına, hava almayan ortamlarda saklanması gerekir. Havayla uzun süreler temas etmesi, lokumun zamanla sertleşmesine sebep olur.
Yüksek oranda sıcaklık, ürünlerin fazlasıyla yumuşayıp formunu kaybetmesine neden olur. Ürünün içinde fıstık gibi yemişler varsa durum daha hassastır. Sıcak olan ortamlarda, lokumun içinde olan kuruyemiş küflenebilir. Serin, hava almayan, kuru ve gölgeli ortamlar, ürünler için en ideal saklama ortamları olarak kabul edilir. Bu sayede ürünlerin uzun süre tazeliğini ve lezzetini koruyabilirsiniz. Seğmen markasına ait olan birbirinden lezzetli lokumlar ile misafirlerinizi en özel şekilde ağırlayabilirsiniz.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...