YENİ ÜYEYE ÖZEL "SEGMEN10" KODU İLE %10 İNDİRİM!
Bitkisel Çaylar
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Bitkisel Çaylar
  • Bitkisel Çaylar

Bitki Çayı

Bitki çayları sundukları yararlar için tüketilmektedir. Doğadan toplanan ham halde bulunan çeşitli ot, meyve, çiçek, kök ve kabukların iyileştirici etkilerini bitkisel çaylar ile deneyimleyebilirsiniz. Bağışıklık güçlendirmeden farklı rahatsızlıkları gidermeye kadar pek çok konuda tüketime uygundur.

Bitki Çayı Nedir, Nasıl Demlenir?

Bitki çayı farklı ot, meyve, ot, kök, yaprak ve kabuklardan elde edilen çaylardır. Bu çayların genel özelliği sağladıkları şifadır. Çok farklı bitki çeşitlerinden çay elde etmek mümkündür. Çay olarak bu bitkiler demlendiğinde tüketim için uygun hale gelir. Başka türlü tüketimleri olanaklı olmadığından demleme yöntemi olarak tüketilmesi uygundur. Doğadan toplandığı gibi paketlenerek sunulan bitki çayı çeşitleri bu sayede doğallığın şifasını bulmanıza yardımcı olur.

Bitkisel çay nasıl demlenir sorusu bu çayları kullanacak olanlar için önemlidir. Genel olarak tercih edeceğiniz çayın çok kolay ve pratik demleme yöntemi bulunmaktadır. French press, demlik veya cam kap içerisinde demleme işlemini yapabilirsiniz.

Suyu kaynama noktasına kadar ısıttıktan sonra bitki çayını kap içerisine ilave edebilirsiniz. Burada temel nokta suyun kaynama noktasını aşmamasıdır. Eğer kaynamış su eklerseniz bitkiler haşlanabilir. Bu durumda da tatlarında bozulma olabilir ve faydaları da düşebilir.
Dilerseniz kap içerisine bitkileri koyarak da demleme yapabilirsiniz. Özellikle French press gibi araçları kullanıyorsanız fincan başına bir tutam bitki çayından ekleyiniz. Üstüne ise sıcak suyu ilave edin ve ortalama beş dakika bekleyin. Bitki yavaş şekilde demlenecek, içmeye hazır hale gelecektir. Bitki çayları doğrudan tüketime uygundur. Ancak tercihinize göre içine bal, limon, tarçın çubuğu gibi ek gıdalar ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Bitki Çayı Çeşitleri Neler?

Bitkisel çay çeşitleri oldukça fazladır. Çok eski dönemlerden beri çeşitli bitkiler çay olarak tüketilmektedir. Zengin içerikleri ile pek çok rahatsızlığın hafiflemesine veya geçmesine yardımcı olabilir. Sadece hastalıkları önleme açısından değil spor ve diyet yapanlar için de sık tüketilmektedir. Günlük yaşamın her anında tüketime uygundur. Uykunuzu açacak çaylar olduğu gibi papatya çayı gibi uyku getirecek çaylar da bulunur.

Sık tercih edilen çeşitlerin başında ada çayı gelir. Ada çayı yapraklarının kurutulması ile elde edilen bu çay hafif tadı ile herkes tarafından tüketilebilir. Özellikle depresyon ve strese karşı etkilidir. Bu yüzden iş yaşamında günlük olarak rahatlamak için kullanabilirsiniz.

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını da sağlayarak vücut sağlığının korunmasına etki gösterebilir. Cilt için de yararlı olabilir; lekelerin giderilmesi için kullanılabilir. Mide ve sindirim rahatsızlıklarını da hafifletmek için tüketebilirsiniz. Ada çayı genel olarak kendi başına tüketime uygundur. Ancak tercihinize bağlı olarak limonla da ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Ihlamur çayı ise bitkisel çay çeşitleri arasında diğer sık tercih edilen çay türüdür. Ihlamur dal, yaprak ve çiçeklerinin kurutulması ile elde edilen bu çay özellikle soğuk algınlığında yaşanan boğaz sertliğini gidermekte etkilidir. Soğuk algınlığı, nezle ya da grip gibi durumlarda tüketildiğinde boğazın nemli kalmasına yardımcı olabilir.

Kendisine özgü hoş tadı ve kokusu ile gün içerisinde stres, depresyon ve gerginlik gibi anlardan kurtulmanız için de yardım edebilir. Ayrıca bitkisel çay genel bir sakinleştirici olduğundan rahatlamak istediğiniz anlarda da tercih edebilirsiniz. Sade olarak tüketildiği gibi bal ve limonla tüketim için de idealdir.

Kış çayı da bitki çaylarının yararını görmek isteyenler için tercih edilir. Kış çayı tek bir bitkiye dayanmaz. Farklı bitkilerin yaprak, kök, kabuk, çiçek ve dal gibi parçalarının kurutulmasından elde edilmektedir. Kış çayı olarak adlandırılmasının sebebi soğuk mevsimlerde vücut direncinin tekrar kazanılmasına yardımcı olması içindir.

İçeriğinde zencefil, hibiskus, kuşburnu, havlıcan, tarçın, limon kabuğu, portakal kabuğu ve papatya gibi bitkiler bulunur. Hepsinin karışımından son derece etkili bir çay elde edilmektedir. Hastalık halinde tüketildiğinde boğazın yumuşamasına yardım edebilir. Aynı zamanda yatıştırıcı özelliğiyle sakinlik verir. Kuvvetli antioksidan olduğu için vücuttaki zararlı bileşenlerin atılmasında da etki gösterir.

Bitkisel çay çeşitleri arasında kuşburnu, yeşil çay, böğürtlen, nane limon ve papatya gibi çeşitler de bulunur. Üretildikleri bitkinin adını taşıyan bu çaylar da genel olarak vücut açısından yararlı özellikler göstermektedir. İçerdikleri bileşenler vücut direncinin artmasına, çeşitli hastalıklarda rahatlama yaşamaya ve stres gibi durumlardan kurtulmaya yardımcı olur. Lezzetli yapıları sayesinde mola veya sohbet anlarınızda da tercih edebilirsiniz.

Bitkisel Çayların Faydaları Neler?

Bitkisel çayın faydaları tercih edilecek çeşide göre değişebilir. Ancak genel olarak sağlık açısından ortak yararlara sahiptir. Bu çaylar özellikle bağırsak, mide ve sindirim sistemi üzerinde etkili olur. Düzenli bir metabolizmaya sahip olmak için bu çayları kullanabilirsiniz.
Metabolizma hızlandırıcı etkileri ile birlikte kabızlık gibi bağırsak sorunlarını çözmeye yardımcı olabilir. Ayrıca vücut bağışıklığını da güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sunabilir. Yağ yakımını da destekleyen bitkisel çay çeşitleri kilo vermeniz açısından da etki gösterebilir.

İçeriklerinde bulunan magnezyum, fosfor, demir ve bakır gibi zengin bileşenler kemik sağlığınızın korunmasında etkendir. Kanser ve kalp rahatsızlıkları ile vücudunuzun mücadele etmesini sağlayabilir. Toksinler ile savaşarak kandaki zararlı maddelerin atılmasına destek olabilir. Stres, depresyon ve öfke gibi günlük yaşamda sık karşılaştığınız duygu durumlardan çıkmak için de yardım sunabilir.

Özellikle bitkisel çaylar mevsim geçişlerinde sık tercih edilir. Bağışıklık arttırıcı özellikleri ile nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlayabilir. Bunun yanında bu hastalıklarda sık görülen boğaz ağrısı ve öksürük gibi rahatsızlıkları da yatıştırabilir. Boğazınızı yumuşatacak yapıda olan ıhlamur ve kış çayı gibi ürünler rahatlama sunar.
Seğmen kalitesi ile sunulan bitkisel çaylar uygun fiyatlarıyla da öne çıkıyor. Uygun bitkisel çay fiyatları ile seçim yaparak aradığınız şifayı hemen bulabilirsiniz!
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...