YENİ ÜYEYE ÖZEL "SEGMEN10" KODU İLE %10 İNDİRİM!
Pekmez
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Pekmez

Pekmez

Pekmez, keçiboynuzu (harnup) veya dut meyvelerinin kaynatılması ile üretilen, yoğun ve tatlı bir şuruptur.Pekmez, besleyici, doyurucu ve lezzetli yapıları ile size sunuluyor. Enerji veren yapısı ile pekmez kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi oluyor. Tatlı aromasıyla ön plana çıkarken sayısız faydasıyla birlikte her yaştan kişi tarafından tüketiliyor.

Pekmez Nasıl Tüketilir?

Pekmez başta kahvaltı sofralarında tercih edilen bir yiyecektir. Bunun yanında günün her öğününde tatlı olarak da tüketilebilir. Hazır halde olduğundan herhangi bir işlem yapılmadan tüketime uygundur. Ayrıca çeşitli hamur ve tatlı tariflerinde de kullanılabilir. Üretildiği hammaddeye göre farklı tada sahip olan bu ürünler lezzetleriyle ön plana çıkar.
Ayrıca tahin ile karıştırılarak yüzyıllar boyu kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan tahin-pekez karışımı olarak tüketilir.Tahin pekmez, özellikle kış aylarında tüketilen yüksek enerji ve besin değeri bulunduran bir kahvaltılık tatlıdır. En çok tüketilen tahin pekmez ikilisi Seğmen Tahin Pet 550g - Pekmez Pet 700g'dır.

Sofralarınızı Lezzetli Hale Getiren Pekmez Çeşitleri

Pekmez çeşitleri yararları, lezzetleri ve kolay tüketimleri ile sofranızda her zaman bulunabilir. Özellikle kendisine özgü tadı ile tatlı olarak da tüketebilirsiniz. Dilerseniz tahin ile karıştırarak farklı tatlar da ortaya çıkarabilirsiniz. Pekmezler üretildiği hammaddeye göre isimlendirilmektedir. Anadolu’da çok uzun yıllardır üretilen pekmezler, sağladıkları yararlar ile çocuklardan yaşlılara kadar tüketime sahiptir.
Üzüm Pekmezi: Çoğunlukla sık tercih edilen çeşidi üzüm pekmezidir. Lezzetli üzümlerden yapılan bu gıdalar tatlı aromaya sahiptir. Yer yer hafif keskin tada sahip olabilir. Kendiliğinden şekerli olduğu için de tatlı pekmez tüketmeyi sevenlere hitap eder. Özellikle enerji değerinin yüksek olması ve iştah açıcı olması belirgin özellikleri arasındadır. Çocuk gelişimi için de yararlı kabul edilmektedir.
Dut Pekmezi: Duttan üretilen çeşitler ise mayhoş yapıdadır. Dutun sahip olduğu besin değerleri ile vücut açısından yararlı özellikler gösterir. Mide hastalıkları, ülser gibi rahatsızlıklara iyi gelebilir. Soğuğa karşı vücut direncinin artmasında etkili olabilir. Spor yapanlar için yüksek enerji değerleri ile ideal bir besindir. Bebek ve çocukların zeka gelişimlerinde de etkili olabilir. Üretim aşamasında da çok dikkatli davranılır. Olgun hale gelen dutlar kazanlarda kaynatılmaya başlanır. Kaynama sonrasında dinlendirilir ve sonrasında tekrar kaynama işlemi yapılır. Bu aşamalar sonrasında yoğun kıvam alarak pekmez haline gelir.
Harnup Pekmezi(Keçiboynuzu Pekmezi): Keçiboynuzu bitkisinden elde edilen bi pekmez türüdür. En faydalı pekmez türlerinden biridir. İçerdiği vitaminler nedeniyle doğal güç ve besin kaynağıdır.
Seğmen pekmez çeşitleri arasında tahinli pekmez karışımı, harnup, üzüm ve dut pekmezleri de sık tercih edilir. Özellikle vücut açısından sunduğu faydalar ile öne çıkar. Tüketildiğinde pek çok rahatsızlığın önlenmesinde yardımcı olabilir. Nefes darlığına karşı etkili olduğu kabul edilir. Kolesterol düşürme, tansiyonun dengelenmesi için de yararlıdır. Kalbi korumaya etki eder, çarpıntı gibi durumları engelleyebilir. Vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.
Diş ve kemik yapısını güçlendirici yapıda olduğu da söylenmektedir. Yüksek oranda içermekte olduğu mineraller ile birlikte başta karaciğer, akciğer ve böbrek gibi bölgelerde yararlı olabilir. Kandaki zehirli maddelerin temizlenmesine yardım edebilir. Sindirim sistemini de rahatlatıcı etki gösterebilir. Keçiboynuzu pekmezi tercih edecekseniz mutlaka kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece yararlı etkisinden yararlanabilirsiniz.
Diğer bir pekmez çeşidi olan ardıç pekmezi ise andız ağaçlarından elde edilen meyvelerden yapılır. Genel olarak belirli bölgelerde bilinir. Üzüm, dut ve keçiboynuzuna göre az bilinir. Yapım türü diğer çeşitler ile aynıdır. Akciğer ve karaciğer üzerinde iyileştirici etkileri olduğu kabul edilir. Kan yapıcı ve enerji verici özellikleri ile sporcular tarafından tüketilebilir. Tat açısından ise ekşi ve acımsı lezzete sahiptir.

Pekmez Fiyatları

Pekmez faydaları ile öne çıkan bir besindir. Besin değerinin yüksek olması geniş kesimler tarafından tercih edilmesini sağlar. Özellikle düzenli tüketim yapıldığında önemli yararlarını görmek mümkün olabilir. Lezzetli yapısı ile kolay tüketilen bu besinler sağlık açısından sunduklarıyla da önemlidir.
Türlerine göre ortak olan yararlar göz önüne alındığında; demir, riboflavin açısından zengindir. Böylece vücudun gereksinim duyduğu önemli bileşenleri kolayca alabilirsiniz. Kalsiyum açısından değerli olduğundan çocuk ve yaşlılar için özellikle önemlidir.
Pekmez satın alırken lezzete ve içeriğe sahip olan çeşitler arasından seçim yapabilirsiniz. Damak tadınıza uygun olacak şekilde farklı lezzetlerde sunulan pekmezler sofranızda kendilerine yer bulmayı başarıyor. İsterseniz kendiniz isterseniz yakınlarınız için tercih edeceğiniz bu özel gıdalar lezzet ve sağlığı bir araya getiriyor.
Pekmez fiyatları üretildiği temel besine göre değişmekle birlikte bütçenize uygun fiyatlarla sunulmaktadır. Böylece istediğiniz çeşidi kolayca alabilirsiniz. Seğmen marka güvencesi ile pekmez çeşitleri sağlığınızı lezzetle koruyarak sofranızın değerini arttırmaya yardımcı oluyor. Farklı çeşitler arasından bu sağlıklı ve lezzetli ürünleri hemen seçebilirsiniz!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...