YENİ ÜYEYE ÖZEL "SEGMEN10" KODU İLE %10 İNDİRİM!
Çiçek Balı
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme
Çiçek Balı

Çiçek Balı

Bal denildiğinde çoğu kişinin aklına ilk olarak gelen şeyler; kendine özgü kıvamı, tadı ve muhteşem aroması olur. Süzme Çiçek Balı Nedir? sorusu, bal seven kişiler tarafından sıkça araştırılan konulardan biridir. Arılar, farklı çiçeklerden çiçek özü toplayarak bal üretirler.
Çiçeklerin nektarlarından elde edilen bu ballara çiçek balı adı verilir. Diğer bazı bal türlerinin aksine acımsı bir tat vermez. Tatlı bir aromaya sahip olduğundan özellikle kahvaltı sofralarında severek tüketilir. Şifa kaynağı olarak kabul edilen bu bal, kristalleşme özelliğine sahiptir.
Çiçek balı, sofralık tüketime uygun olduğundan en çok tercih edilen bal türü olarak öne çıkar. Zaman zaman arının çiçek özlerini toplamış olduğu çiçeklerin rengini alabilir. Balın kalitesi ise arının bal yaparken topladığı çiçek çeşitleriyle doğru orantılıdır. Arı bal üretimi için ne kadar fazla çeşitte çiçek gezerse, bal da o kadar farklı kalitede ve lezzette olur.
Eşsiz bir aroması olan üstün kaliteli bal tüketebilmek için çiçek balı, mutlaka güvenilir bir markadan satın alınmalıdır. Bunun yanı sıra ülkemiz dünyada bal tüketiminde ilk, üretiminde ise ikinci sırada yer alır. Bu durumdaki en önemli etken ise ülkemizin uygun florası ve ekolojisi ile arıcılık yapmaya çok elverişli olmasıdır. Genellikle kahvaltı sofralarında tercih edilir ve ülkemizde en sevilen yiyeceklerden biridir.

Arılardan Gelen Lezzet: Çiçek Balı Çeşitleri

İşçi arılar bal üretebilmek için çiçekli bitkilerin gövde, yaprak ve çeşitli kısımlarından topladıkları nektarları kullanırlar. En fazla çeşit ise çiçek balı kategorisinde yer alır. Baldan alınacak lezzet ve hoş kıvam, bitki florasının zenginliği ile doğru orantılıdır. Bazı bölgelerde yalnızca orada yetişen endemik bitki türleri bulunur.
Bu durum balın kalite ve lezzeti üzerinde oldukça etkilidir. Üretildiği bölge ve ana kaynağına göre Sivas ve Bingöl çiçek balı gibi farklı şekillerde isimlendirilir. En kaliteli çiçek ballarından biri olan Polifloralı Bal, yüksek rakımlarda ve sınırlı sayıda üretilen özel bir bal çeşididir.
Harnup çiçeklerinin bitki örtüsünden elde edilen Keçiboynuzu balı da kalitesi ile en sevilen bal çeşitlerinden biri haline gelmiştir. Sınırlı miktarda üretim durumuna ve flora zenginliğe bağlı olarak süzme çiçek bal fiyatları değişkenlik gösterebilir.
Bal üretimi için en önemli etkenler arasında ilk sırada bitki çeşitliliği ve arı cinsi gelir. Ülkemiz, doğal bal üretimi için uygun endemik bitki türlerini bir arada bulunduran zengin floraya sahiptir. Bal, elde edildiği bitki kaynağına göre genellikle salgı balı ve çiçek balı olmak üzere iki gruba ayrılır.
İşçi arıların, bitkilerin çiçekli kısımlarından salgılanan nektarları toplanmasıyla elde edilen bal türü, çiçek balıdır. Salgı balı ise ormandaki ağaçlardan salgılanan nektarlar sonucunda oluşan bal çeşitlerindedir.
Anadolu’da en sık üretilen salgı balı çeşidi, çam balı olarak bilinir. Her iki türde de farklı lezzet, aroma ve fiziksel özellikler bakımından çok çeşitli ballar bulunur. En fazla bilinen türlerini; yayla, ayçiçeği, pamuk, narenciye, çam, lavanta, sedir balı olarak sıralamak mümkündür.

Şifa Kaynağı Çiçek Balının Faydaları
Karbonhidrat kaynağı olarak bilinen çiçek balı, yiyecek ve içeceklerin içerisine ilave edildiğinde kandaki şeker oranını sağlıksız şekilde artırmaz. Belirli bir dozda, düzenli şekilde tüketildiğinde vücudun zararlı hücrelerden etkili şekilde arınmasını sağlar. Kanser oluşumuna neden olabilecek sağlık sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
Sindirim sistemi için de çiçek balı oldukça faydalı bir besin olarak bilinir. Balı, ılık suya ekleyip tüketerek midenizi arındırabilir ve bağırsaklarınızda toksin birikmesinin önüne geçebilirsiniz. Eğer öksürük sorunundan şikayetçiyseniz; bal, zeytinyağı ve limon suyu gibi karışımları tüketebilir, bu sorundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
Her zaman güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak isteyenler için de son derece ideal bir seçenektir. Ayrıca çiçek balından yalnızca yenerek değil, cilde sürülerek de baldan faydalanılabilir. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan cilt lekeleri giderilebilirken, cilt sağlığının korunması da desteklenebilir.

Doğadan Sofranıza Taşınan Seğmen Çiçek Balı Lezzeti

Çiçek nektarlarından elde edilen çiçek balı, sayısız faydası ile mutfaklarda adeta bir şifa deposu işlevi görür. Ancak bu faydalardan yararlanabilmek ve sahte balın zararlarından korunabilmek için balı satın alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.
Bunun için ilk olarak Tarım Bakanlığı tarafından izin verilen markaların ballarını satın almaya özen göstermelisiniz. Ayrıca balların analizlerini yapan ya da Türk Gıda Kodeksinin uyguladığını taahhüt eden firmalardan satın almalısınız. 1 yaşından küçük çocuklara bal yedirmemeli, ambalajında bitki kaynağı, yöresi, bölgesi ve çeşidi belirtilmiş olan balları satın almalısınız.
Seğmen çiçek balı ile doğanın şifasını sofralarınıza taşımaya ne dersiniz? Kavanoz, tüp ve pet gibi farklı ambalajlarda tüketime sunulan Seğmen süzme çiçek balı, kaliteli ve katkısız bal arayanların ilk tercihidir.
Bir yandan tahin ve pekmez ile birlikte kahvaltı soflarını taçlandırırken, diğer yandan içine ilave edildiği yemeklere eşsiz bir aroma katar. Arıların getirdiği şifa Seğmen balları arasından dilediğinizi seçebilir, Süzme Çiçek Balı Satın Al seçeneğini kullanarak hemen sipariş verebilirsiniz. En uygun ve kampanyalı fiyat avantajlarından faydalanmak için daha fazla vakit kaybetmeyin!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...