YENİ ÜYEYE ÖZEL "SEGMEN10" KODU İLE %10 İNDİRİM!

Marmelat Çeşitleri ve Faydaları

 

Marmelat, yapısı gereği sürülebilir bir meyve ezmesidir. Pek çok meyvenin marmeladı yapılabilir. Kuşburnu, ayva, erik, vişne, kızılcık, alıç ve kayısı marmelatı marmelat çeşitlerinden sadece birkaçıdır.

Marmelat, Reçel gibi lezzetli ve %100 pancar şekeri kullanılmaktadır. Tüketiciler genellikle %100 pancar şekeri kullanıldığı ve lezzetli ve lezzetli olduğu için marmelat tüketmeyi tercih ederler. Yüksek miktarda meyveden oluşan meyve marmelatları ve zamanında hasat edilen meyvelerden üretilmektedir.

Genel olarak kalori dengesi 100 gramlık marmelatta 279 kcal oranında kalori bulunur. Marmelatlarda lif, kalsiyum ve demir bol miktarda bulunur. İçeriğinin temiz, doğal ve katkısız olması etki hızını arttırır.

Taze ve kırmızı meyvelerden hazırlanan marmelatlar, iştah açıcı ve canlı yapılarıyla sofraların vazgeçilmezidir. Örneğin, kuşburnu marmeladını kahvaltıda veya ara öğün olarak ceviz ve kaymakla birlikte tüketebilirsiniz.

Marmeladınızı hamur işi gıdalara ve kek, kurabiye gibi tatlılara iç harç olarak kullanabilirsiniz. Soğuk havalar başladığında vücut direncinizi arttırmak veya tatlı ve sıcak bir içecek tüketmek için bir bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı marmelat ölçeğinde içeceğinizi hazırlayabilirsiniz.

Aynı şekilde, yaz aylarında bir bardak soğuk suya 1 yemek kaşığı marmelat ve isteğe bağlı olarak buz, nane ve limon ekleyerek serin bir içeceğe imza atabilirsiniz. Marmeladı dilerseniz önerilen ölçüde tek başına tüketebilirsiniz, dilerseniz tereyağı veya tatlı lor ile renklendirebilirsiniz.- 

Marmelat, kapağı açılmadığı müddetçe serin ve kuru ortamda iki yıla kadar bulunan bir besindir. Marmeladı güneş ışığına ve fazla ısıya maruz bırakmamalısınız. 

Marmelat Faydaları

Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği sayesinde marmeladın sindirim sistemini ve mide problemlerini düzenleyici özelliği vardır. İltihap sökücü etkisi ile iyi bir antioksidan kaynağıdır. Soğuk havaların bastırmasıyla artış gösteren grip, nezle veya solunum yolu hastalıklarına karşı vücut direncini arttırır ve bağışıklığı güçlendirmeye yarar. Cildi güneş ışınlarından korur ve canlılığını arttırır.

Kolesterolü düşürür. Sıvı kaybı yaşanması durumunu düzenler. Yorgunluk ve halsizliğe karşı iyi gelir. Oksidatif stresi azaltmada kullanılabilir. Kas zayıflığı, eklem ağrıları, cilt döküntüleri ve diş sağlığı problemlerine iyi gelir. Vücudun demiri emmesine yardımcı olarak kansızlığı giderir. Karaciğer iltihaplanması semptomlarını azaltır. Kalça, eklem ve diz ağrıları gibi romatizma semptomlarımı azaltmaya yardımcı olur.

Kuşburnu marmeladı tüketmek; inflamasyon ve eklem ağrılarını yatıştıran galaktolipidler ve polifenollerin vücudunuza girmesini sağlar. Osteoartrit ve romatoid artrit hastalıklarındaki eklem ağrıları, otoimmün hastalıklar ve kronik enfeksiyonlarda yaşanan inflamasyonda azalma görülür.

Kuşburnunda bulunan tiliroside adlı antioksidan madde metabolizmayı ve vücudun yağ yakımını hızlandırdığı, kilo alımını azaltmaya yardımcı olduğu görülür. Gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarında midenin pH dengesini düzenler. C vitamini sayesinde içeriğindeki protein kolajeni; cildin yenilenmesini, elastikiyetin oluşturulmasını, yaraların iyileştirilmesini sağlar.

Kuşburnu marmeladı, hamilelerin ve anne karnındaki bebeklerin gelişimini destekler. Demir emilimini arttırarak kansızlığı önler. Dolayısıyla, daha az yorgun ve daha zinde hissetmelerine yardımcı olur.

Ayva marmeladı tüketmek; bronşit ve astım gibi üst solunum yolu hastalıklarında görülen semptomları azaltabilir. Mayhoş ve bol vitaminli kıvamıyla ayva marmeladı, kan şekerini düzenler. Kalp çarpıntısını dindirir. İshal ve dizanteriyi keser.

Mide ve bağırsakların kuvvetlenmesini sağlar. İnce bağırsak iltihabını gideren iltihap söktürücü etkisi bulunur. Vücut içerisindeki olumlu etkilerinin yanı sıra, vücut dışında da egzama kaşıntıları, ciltte (el, ayak, meme ucu) görülen çatlaklara merhem özelliği bulunur. Boyun ve yüzde görülen kırışıklıklarda gözle görülür bir iyileşme ve canlılık görülür.

Erik marmeladı, düşük kalorili olması nedeniyle sıklıkla tüketilen bir besindir. Ancak beslenme uzmanları, her besinde olduğu gibi, dengeli tüketilmesini önermektedir. Günde maksimum 4 tatlı kaşığı erik marmeladı tüketmek yeterli ve önerilen bir miktardır. C vitamini içeren erik marmeladı; kalp hastalıkları etkilerini hafifletmede yardımcı rol oynar.

Vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu A vitamini miktarının %8’ini karşılar. İçerdiği A vitamini sayesinde görmede ve üreme fonksiyonlarında iyileşmeye ek olarak kemik gelişimi de desteklenir. Erik marmeladı, düşük glisemik indeksli bir gıda olduğu için kan şekerini dengeler. Hafıza kapasitesini geliştirir. Büyümeyi destekler. İştah açıcıdır.

Akne - sivilce gibi cilt hastalıkları tedavisinde kullanılır. Kan temizleyici ve antioksidan etkisi bulunur. İdrar temizler ve ödem attırır. Sindirim sistemini düzenler. Balgam söktürücü etkisi bulunur. Ateş düşürücü özelliği ile öne çıkar. Böbrek taşı oluşumunun önüne geçer. Ağız içi yaraların çıkmasını önler. 

Kayısı marmeladı sindirim sistemi ve mide problemlerinde sıkça başvurulan bir gıdadır. İltihap ve ödem söktürücü etkisi kabızlık ve ishale iyi geldiği herkes tarafından bilinir, vücuttaki sindirimi kolaylaştırır.

Karaciğer ve mide tembelliğini giderir. Mide ülserinin ilerlemesini önler. Zinde ve dinç hissettirir. Çocukların kas ve kemi gelişimini destekler. Ciltte canlılık ve parlaklık sağlar. Taze meyvelerle yapılmış Seğmen marmelatları, iştah açıcıdır. Sevdiğiniz tatlarla ve meyvelerle özenle hazırlanmış geniş ürün yelpazesi bulunan Seğmen marmelat kategorisini inceleyebilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...