YENİ ÜYEYE ÖZEL "SEGMEN10" KODU İLE %10 İNDİRİM!

Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır? Sahte Balı Anlamanın Yolları

 

Etiketleri İnceleyin

İlk adım, balın etiketini dikkatlice incelemektir. Hakiki bal, çiçek nektarı ve arıların ürettiği doğal maddelerden oluşur. Etikette, ürünün içindekiler kısmında sadece bal yazması önemlidir. Şüpheli katkı maddeleri ve koruyucular içeren bal ürünlerinden kaçınmak gerekir.

Renk ve Kıvam

Gerçek balın rengi ve kıvamı, arıların ne tür çiçeklerden nektar topladığına ve mevsime göre değişebilir. Genellikle hakiki bal, koyu renkte ve yoğun kıvamlı olarak bilinir ve kişilere iyi gelir. Sahte bal ise açık renkte ve cıvık kıvamdadır.

Tadını Deneyin

Doğal bal tadı zengin ve yoğundur. Bununla birlikte hafif bir ekşilik ve çiçeksi bir aroma içerebilir. Sahte bal, şekerli ve yapay bir tat ile karakterize edilir.

Cam Kavanoz Testi

Hakiki bal testi olan cam kavanoz testi ile balın gerçekliğini anlayabilirsiniz. Bir miktar balı cam bir kavanoza veya bardağa dökün. Eğer bal dibe çöker ve sıvı tabakasının altında kalırsa bu hakiki balın işaretidir. Gerçek olmayan bal ise sıvı tabakasının içinde hızla yayılacaktır.

Su Testi

Bir çay kaşıkla balı bir bardak suya dökün. Hakiki bal, suyun dibine çökecek ve suda çözünmeyecek şekilde kalmalıdır. Eğer bal suyla hızla karışıyorsa bu sahte veya düşük kaliteli bir bal olabilir.

Kristalleşme

Gerçek bal, zamanla doğal olarak kristalleşir. Bu, balın içindeki şekerlerin sert ve beyaz parçalar hâlinde bir araya gelmesi anlamına gelir. Bal sahte, uzun süre boyunca kristalleşmez ve aynı kıvamda kalır.

Alev Testi

Yakarak bal testi için bir çay kaşığı dolusu balı bir kağıt peçeteye sürün ve bir çakmakla yakın. Eğer bal doğal ise peçete kolayca yanar ve balın kendisi de yanmaya başlar. Sahtesi, alev almakta zorlanır ve yanmaz.

Sürülebilirlik Testi

Hakiki bal, sürülebilir bir yapıya sahiptir ve ekmek ya da kraker üzerine kolayca yayılabilir. Sahte bal ise genellikle yağlı ve yapışkan bir yapıya sahip olup sürüldüğünde parçalanır veya dağılır.

Viskozite Testi

Hakiki balın viskozitesi, sahte baldan daha yüksektir. Bir çay kaşığı dolusu balı alarak ters çevirin ve balın ne kadar hızlı damladığına bakın. Hakiki bal, yavaşça damlayarak kıvamını korurken sahte bal hızlı bir şekilde akar ve damlar.

Antiseptik Özellikler

Doğal bal özellikleri vardır. Yaraların ve kesiklerin üzerine sürüldüğünde bal bunları önlemeye yardımcı olur. Gerçek olmayan bal için durum tam tersidir. 

Bal hakiki nasıl anlaşılır derseniz yukarıda belirtilen yöntemler kullanabilirsiniz. Kaliteli ve gerçek balın tadını çıkararak faydalarından yararlanabilirsiniz.  

Seğmen bal çeşitleri uluslararası ve ulusal mevzuatlara uygun bir şekilde üretilir. Aynı zamanda Akredite Seğmen Laboratuvarında yapılan analizlerle kanıtlanır. Ballarımızı keyifle tüketebilir, çeşitlerimiz arasından istediğiniz ürüne kolayca ulaşabilirsiniz.

Hakiki bal nedir?

Hakiki bal, arıların çiçek nektarını toplayarak ve kendi enzimleri ile işleyerek ürettikleri doğal bir üründür. Gerçek bal, faydalı içeriklere sahiptir. Sertifikalı Seğmen bal çeşitlerini inceleyerek istediğiniz ürünü güvenle alabilir, tam bir enerji kaynağını yakından keşfedebilirsiniz.

Hakiki bal nasıl saklanmalı?

Hakiki olan balı soğuk ve kuru bir yerde, direkt güneş ışığından uzakta saklamalısınız. Bal, cam kavanozlar gibi hava geçirmez kaplarda muhafaza edilmelidir. Buzdolabında saklamak kristalleşmeyi hızlandırabilir. Ancak bu balın bozulduğu anlamına gelmeyen bir durumdur.

Balın faydaları nelerdir?

Hakiki bal faydaları, ürünün gerçek olması kadar kişileri yakından ilgilendiren bir konudur. Bir kere bal doğal enerji kaynağı olmasıyla pek çok problemi minimuma indirir. Kişiler kendilerini daha zinde ve enerjik hissederek vakit geçirebilirler.

Gerçek bal alırken nelere dikkat etmeli?

Gerçek bal nasıl anlaşılır konusunda rengine, kıvamına, kokusuna ve orijinaline dikkat edin. Balın doğal ve katkısız olduğunu teyit edin. Aynı zamanda uygun saklama ve üretim koşullarını da yakından inceleyebilir, içiniz rahat bir şekilde satın alabilirsiniz.

Doğal bal şekerlenir mi?

Gerçek bal için şekerlenme yaşanabilir. Bu doğal ve normal bir süreçtir, kalitesini düşürmez. Balın şekerlenmesi, bazı özelliklere sahip olmasından ve balın içeriği oranlarından kaynaklanır. 

Bazı bal türleri daha hızlı şekerlenirken bazıları daha yavaş şekerlenir. Şekerlenmiş balı ısıtarak tekrar sıvı hâle getirmek mümkündür. Bal tüketmelerini uygun bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Hakiki bal donar mı?

Balın donma durumu genellikle balın doğal olup olmadığına bağlıdır. Gerçek bal, düşük sıcaklıklarda bile genellikle akışkan kalır. Soğuk havada donma yapmaz diyemeyiz çünkü düşük sıcaklıklarda bir miktar koyulaşabilir. 

Bahsedilen bu durum, balın kalitesini veya saflığını etkilemez. Gerçek bal, ısıtıldığında orijinal akışkan hâline bürünür. 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...