YENİ ÜYEYE ÖZEL "SEGMEN10" KODU İLE %10 İNDİRİM!

Ballı Kış Çayı Nasıl Yapılır ve Nasıl Tüketilir?

Ballı kış çayı özellikle mevsim geçişleri ve soğuk mevsimlerde sağlığınızı korumanız için önemli yararlar sunar. Normal kış çayına temelde bal eklenerek hazırlanan bu tarif ile birlikte lezzetli ve sağlıklı bir çaya sahip olabilirsiniz.

Kış Çayı Nedir?

Bitkisel çaylar çeşitli bitkilerin ot, yaprak, gövde, kök, kabuk gibi kısımlarının özel olarak kurutulması ile elde edilir. Genel olarak bu çaylar üretimlerine göre isim almaktadır. Örneğin ıhlamur yaprağı ve çiçeğinden elde edilen çay ıhlamur çayı olarak adlandırılır. Ancak kış çayı tek bir bitkiden elde edilmez. Farklı bitkilerden elde edilen bu çay böylece etkisini de arttırır. Kış çayı olarak anılmasının nedeni de soğuk mevsimlerde vücut direncini ve bağışıklığını arttırmasından kaynaklıdır. Soğuk havalar nedeniyle vücut viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı güçsüzleşir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar yaşanabilir. 

Vücut direncinin düşmesi ayrıca yaraların yavaş iyileşmesine yol açar. Beraberinde doku iltihapları, kaslarda zayıflama ve kronik yorgunluk gibi hastalıklar da görülür. Bulaşıcı soğuk algınlığı hastalıkları günlük yaşamda çok çabuk bulaştığından bağışıklığınızı güçlü tutmak önemlidir. Bu türden hastalıklardan korunmak için özellikle ballı kış çayı tüketilebilir. Bağışıklık üzerinde etkileri ile birlikte enfeksiyonlara karşı direncinizin artmasına yardımcı olur. 

Ballı Kış Çayı Nasıl Hazırlanır, Faydaları Neler? 

Ballı kış çayı hazırlamak için öncelikle kış çayı demlemeniz gerekiyor. Kış çayı nasıl hazırlanır sorusu kolayca yanıtlanabilir. Çünkü her bitki çayında olduğu gibi bu çayın da hazırlanması oldukça kolaydır. Hazır karışım paketi halinde satılan çaydan temin ettikten sonra hazırlama işlemine başlayabilirsiniz. Etkili olması ve şifalı özelliklerinden yararlanmanız için mutlaka doğru karışıma sahip olan kış çayının satın alınması gerekmektedir. Eğer kendiniz ballı kış çayı yapmak isterseniz veya yanlış oranlara sahip paketlerden alırsanız istediğiniz etkiyi görmekte zorlanabilirsiniz. 

Önemli noktaların başında gelen doğru bitki oranı hazır çay paketlerinde ortadan kalkmaktadır. Hazır paketlenmiş olan bu ürünler içerisinde yer alan bitkilerin ideal oranlarda olmasını sağlar. Diğer bir nokta da ballı kış çayı hazırlamak için doğru su ve ısı değerlerine sahip olmanızdır. 

Ballı kış çayı demlemek için şu adımları takip edebilirsiniz;

- İlk olarak demleme yapacağınız aracı seçin. Bunun için cam veya porselen demlik ya da french press kullanabilirsiniz. 

- Eğer french press kullanacaksanız presleme yaparken zorluk yaşamamak için ölçü oranına dikkat etmelisiniz. 

- Kap içine istediğiniz su oranına karşılık gelecek su ekleyiniz. Eğer demlikte yapıyorsanız suyu kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtınız. French press kullanıyorsanız kaynama noktasına gelen suyu french press’e aktarın. 

Kap içerisine fincan başına bir tatlı kaşığı olacak şekilde çaydan koyunuz.  

- Ortalama 5 – 6 dakika çayın demlenmesini bekleyin.  

- Çay demlendikten sonra fincana aldığınız çayın içine bir çay kaşığı bal koyabilirsiniz. Ekleyeceğiniz bal, narenciye, çam veya çiçek balı olabilir. Dilerseniz hazır kırılır çubuk bal paketlerini de kullanabilirsiniz.

 

Hazırladığınız çayı tüketmek için herhangi bir özel zaman bulunmaz. Günün her saati istediğiniz zaman içebilirsiniz. Diyet veya spor yapanlar için de idealdir. Bu sayede diyet programı yapıyorsanız herhangi bir sorun olmadan kış çayına öğünlerinizde yer verebilirsiniz. 

Bu çayı aç veya tok karnına tüketmeniz de uygundur. Ancak tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa genel olarak tok tüketime özen gösterebilirsiniz. Bunun yanında tokluk hissi yaratması için içiyorsanız aç karnına içilebilir.

Kış çayı içeriği sayesinde vücudunuz için pek çok yarar gösterecektir. Temel olarak sabit bitkilere sahip değildir. Ancak genel olarak kış çayı içindekiler zencefil, hibiskus, kuşburnu, havlıcan, tarçın, limon kabuğu, portakal kabuğu ve papatya şeklindedir. 

Bu bitkiler kurutulmuş haldedir. Böylece demleme için idealdir. 

Demleme sırasında isterseniz elma, ayva, limon, mandalina ve portakal gibi meyveleri de çay içerisine ekleyebilirsiniz. Elma veya ayva tercih edecekseniz kurutulmuş olanları doğrudan demleme sırasında içine atabilirsiniz. Limon, portakal gibi meyveleri ise sıkarak veya kabuklarını rendeleyerek çaya ekleyebilirsiniz. Böylece etkisini ve şifa oranını çayın kolayca arttırabilirsiniz. Her durumda lezzetli, kolay içilebilir etkiler gösterecek olan ballı kış çayı özellikle soğuk mevsimlerde sağlığınızı korumak için yardımcı olur. 

Kış Çayı Faydaları Neler? 

Kış çayı faydaları genel olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, antioksidan özellikler göstermek ve sakinleştirici etkiler ile öne çıkar. Soğuk havalarda sık tüketilmesinin nedeni mevsim değişikliği yüzünden genel vücut direncinin düşmesinden kaynaklıdır. Böylece vücut direncinin artmasını sağlayarak hastalıklara karşı koruma bulabilirsiniz. Balgam sökücü özelliğinin olması kış mevsiminde sık görülen öksürük gibi rahatsızlıkları hafifletmekte etkili olabilir. Antioksidan özelliğinin bulunması vücut hücrelerine karşı oksijen gidişinin artmasını sağlar. Yorgunluğu önleyerek de canlılık ve zindelik katmaktadır. 

Sakinleştirici etkisi ile birlikte stresin önüne geçer. Bunun yanında depresyon tedavisinde de yardımcı olarak tüketilebilir. Özellikle günlük yaşamda sık stres, gerginlik ve öfke gibi duygular yaşıyorsanız sakinleşmek amacıyla bu çay yararlı olacaktır. 

Astım ve sık öksürük nöbeti gibi durumlarda rahatlamanızı sağlar. İltihap kurutucu etkisiyle beraber soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelebilir. Aynı şekilde ses tellerini de güçlendirici etkisiyle ses çatallaşması ve kısıklığı gibi durumları önleyebilir. Toksin maddelerin vücuttan kolayca atılmasını sağlaması ödem oluşumunu de engelleyebilir. Kan basıncının artmasını sağlayarak tansiyon üzerinde etkili olabilir. Doğal ağrı kesici etkisi ile boğaz, baş ve göğüs ağrılarına karşı rahatlıkla kullanılabilir. 

Seğmen kalitesi ile sunulan doğal kış çayı paketi ile birlikte rahatlatıcı, sakinleştirici ve şifa verici çaylarınızı hazırlayabilirsiniz. İçine bal ekleyerek hazırlayacağınız ballı kış çayı tarifleriniz sayesinde soğuk mevsimler çok sağlıklı ve rahat geçecek!

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...